Profesionální image žena manažerka

Chladová urtica, chladová alergie – Jak jsem se z ní uzdravila, po 11 letech.

24.02.2016 10:51

Prvně musím říct, že tento článek není recept pro každého, kdo trpí chladovou urticou, kopřivkou, chladovou alergií. Každý člověk a každý alergik může reagovat na různé metody léčení jinak. Já jsem strávila 11 perných let, kdy se mi chladová alergie čím dál více zhoršovala, než jsem našla mojí vlastní cestu a vyléčila se z ní (zatím).


Na konci roku 2015 už jsem 3 roky neměla chladovou alergii.
Jen výjimečně cca 2x na začátku zimy mám na moment asi 3 pupínky na každé ruce. Běhám venku bez problémů, i když je -20°C. Beru to stále jako zázrak.

Když se mě můj poslední alergolog zeptal, co jsem udělala, že by tím možná pomohl jeho dalším pacientům, odpověděla jsem mu, že jsem změnila můj život o 100% a většina lidí by to určitě neudělala.

Tento článek je delší, ale je důležité, abych popsala mou situaci s chladovou alergii, urtikou, stejně nemocným lidem. Protože u každého je to jinak.

Když mi bylo 7 let, přišli jsme s rodiči z Indie do tehdy Československa, měla jsem vážné problémy s českým klimatem a mám ho dosud, i když méně. Po pár zápalech plic jsem dostala chronickou kryptogenní, fibrotizující alveolitidu, fatální nemoc, strávila jsem 3 roky často v nemocnici, rodičům bylo prý řečeno, že přežiju max. 3 roky, ale byla jsem mezi šťastnými dětmi, které přežily, díky tehdejším lékařům, nejvíce díky MUDr. Anně Janouškové, která mě léčila a kontrolovala pečlivě do mých 45 let, byla nejlepším lékařem, vynikající, profesionální, znalá nejen v oboru plic, imunologie, alergologie, ale i s odborným přehledem ohledně dalších chorob, byla pečlivá a orientovaná i na detail. Jako dítě jsem nebyla alergik. Od 10 let jsem žila v Japonsku, kde jsem byla opět bez problémů, úplně zdravá, asijské klima je pro mě nejlepší, brala jsem jen denně Intal na ochranu plic. Od 14 let jsem žila opět v Česku a žiji dosud a začala jsem být alergická na různé věci, začalo mi astma, ale plicní fibrosa zůstala stabilizovaná. Nikdy jsem neměla astmatický záchvaty, jen jednou doma v 2002, asi ze stresu, nenosila jsem ani nikdy spray na astma. Jsem vyškolená, od 8 let si pečlivě vše hlídám, abych se vyhnula nebezpečným situacím.

Celý můj život mi některé alergie zůstávají, jiné se mění. Jednou jsem alergická skoro na vše, včetně srovnávací látky, jindy jen na něco. Nejsem typický jarní a letní alergik, jsem hlavně podzimní alergik na plísně, když se počasí mění z podzimu do zimy, deště, mlhy, vadí mi celý život prach. Také na zvířata, která mám moc ráda. Když jsme doma měli morče, začala mi alergie na něj. Nyní mám nejvíce alergii na psy, míváme vždy dva, už asi 25 let, nemohu bez nich žít. Tento článek jsem napsala, když mi bylo 55 let.

Žiji tedy celý život v symbióze se stabilizovanou, říkám spící, plicní fibrózou a musím na sebe a mé zdraví dávat bacha, je to pro mě č.1. 
Doktoři, kteří mě mají v péči se snaží mi pomoct s každým problémem, ale já se naučila, že pokud jste alergický člověk, musíte si najít sami to své, co vám nejvíce pomůže. A nevzdávejte to ! Může vám to trvat roky, jako mě 11 let, ale přijdete na to, věřte tomu jako já.

 

Jak a kdy začala moje chladová urtica, chladová alergie?

Od 30 let jsem pracovala jako Obchodní ředitelka, od 34 let jako korporátní vrcholová manažerka. V 2001 když mi bylo 41 a byla jsem Generální v Mary Kay ČR/SR, jsem jela s vítězkami soutěže na Kanáry. Jako vždy – když jsem byla v cizině, bývalá závodnice v plavání na krátké tratě v Indii, pak při VŠ, skočila jsem sama do moře a kraulovala daleko od břehu, dokud jsem lidi na břehu neviděla jako malé tečky. Chvilku jsem pak šlapala vodu, odpočívala, a najednou jsem ucítila, že mi začínají nějak tuhnout nohy a dlaně. Koukla jsem se na ně a uviděla samé malé, červené tečky, nejdřív jsem si myslela, že je někde u mě medúza, ale nebyla. Tuhnutí začalo vzrůstat, mohla jsem se méně pohybovat rukama a nohama, vylekala jsem se a okamžitě jsem začala kraulovat zpět ke břehu, byl to zřejmě jeden z mým nejlepších časů z kraula. Vyběhla jsem z moře, a i když bylo venku slunce, horké počasí přes 40°C, já se začala celá třást jako blázen a moje celé tělo a obličej se pokryly už ne červenými tečkami, ale pupenci jak od 1000 komárů. Oblékla jsem se do županu, třásla se ještě asi 10 minut, poté to přestalo a asi za půl hodiny zmizely i pupence.

Měla jsem štěstí, že to neviděl nikdo z Mary Kay, jen jedna podřízená, a ta mi slíbila, že to neřekne.
Když jsem později navštívila lékařku, odpověděla mi, že mám bohužel chladovou alergii, alergii na chlad a mohu být ráda, že jsem neumřela, protože jsem prý byla blízko anafylaktickému šoku, mohla jsem v moři umřít. Takže od r.2001 jsem trpěla touto nemocí, snažila jsem se vyléčit, ale bez úspěchu, alergie na chlad byla čím dál horší, už nejen v zimě, ne pouze na rukou a obličeji, ale i na břiše a celých nohou, od 2006 se mi červené, svědivé tečky, kopřivka, ihned měnily do hnusných pupenců kdykoliv během roku. Lidé přecházeli na druhou stranu ulice, báli se, aby ode mě něco nechytli, vypadala jsem, jako když mám lepru, byla jsem zoufalá. Ze začátku pupínky v teplé místnosti za pár minut zmizely, ale později zmizly až za třeba 40 minut. Strašně jsem se bála, aby se to někdo nedozvěděl, mimo mou vlastní rodinu, abych nemusela odejít z práce.
Zdravý člověk si to vůbec neumí představit, ale ti, kteří chladovou alergii mají, vědí, o čem mluvím. Vizuální defekt je problém.

- Vždycky jsem sebou měla zimní čepici, upletené rukavice, bavlněnou šálu, kdykoliv, když začalo pršet, sněžit, vítr, nebo bylo pod 15°C, musela jsem si zabalit hlavu, obličej, ruce. V zimě, když mrzlo, měla jsem strach jako hrom, když jsme třeba s kolegy z práce šli do restaurace a šlo se pěšky v zimě, dešti nebo větru. Často se mě ptali:“Proč se zabaluješ jak muslimka, to ti je taková zima?“ „Ano, nenávidím zimu – déšť...“ lhala jsem.

 

Co mi dávali doktoři, na léčení chladové alergie, urtiky a mě to nepomohlo:

- Zaditen, Zyrtec, Aerius, všechny typy antihistaminik z jejich „Knihy léků“, v závěru každý doktor řekl „ nemám už nic dalšího, co bych vám mohl dát, abyste zkusila“ a já ho opustila a šla zkusit jiného doktora. Poslední doktor mi říkal, že mám poslední šanci, že mě přivedou do anafylaktického šoku, odeberou krev a udělají vakcínu, ale úspěšnost k vyléčení nebo zmírnění nemoci je prý cca 50%, tak jsem do toho nešla, bála jsem se toho šoku a o své srdce.

 

Co jsem zkoušela já 11 let, na vyléčení alergie na chlad, chladové alergie:

- celý život beru kvůli plicní fibróze denně kortikoidy, Intal, pak Pulmicort, Seretide, nyní asi 15 let Symbicort. Podezírala jsem, že za to mohou tyto léky, u Seretide jsem měla dojem, že mám chladovou alergii horší. Nicméně jsem je nemohla zrušit, musím je denně v Česku brát, zůstala jsem u Symbicortu a už nechci Pulmicort a Seretide.

- Od r. 2001, kdykoliv jsem někam cestovala, vozila jsem si Epipen tužku, pro případ, kdybych dostala anafylaktický šok, abych si píchla adrenalin do stehna, naštěstí to nebylo nikdy potřeba.

- Musím také říct, že od 15 let nekouřím (zkoušela jsem 10-14) a od 24 let nepiji alkohol

- změna stravy – zrušila jsem cukr, četla jsem o kandidě, jedla jsem jen aspartam, med – cítila jsem se lépe, zhubla, chladová alergie se zlepšila, ale nezmizela a časem po půl roce se začala opět zhoršovat

- zrušila jsem cukr a bílou i celozrnnou mouku – stejné jako nahoře

- různé krémy na tělo se zinkem – bez viditelného zlepšení

- denně různé suplementy – Zinek, Hořčík, Selen, atd. – neviděla jsem větší změnu

- úplně jsem přestala jíst smažená a grilovaná jídla, kdy jde čoud a teplo přímo do jídla z ohně – cítila jsem se lépe, zlepšené trávení, ale nevyléčila jsem se

- dělená strava podle Hay – karbohydráty a proteiny, zrušila jsem karbohydráty o 90%, cítila jsem se lépe, mé tělo má rádo 90% proteinovou dietu (ne 100% neboť pak se mi ozývají játra a slinivka), ale alergie na chlad se nevyléčila

- dieta podle krevní skupiny – chladovou urticu to nevyléčilo

Byla jsem zoufalá, rok od roku se to zhoršovalo, strašně jsem se bála, že přijdu o práci, hledala jsem po celém světě na internetu (v angličtině) jakékoliv rady.

Až mi jednou v 2006 mi jeden muž odpověděl na internetové diskuzi:“Jistě si denně všude vozíte svou prdel v autě, žijete v přetopeném bytě, nejste otužilá, začněte se mýt studenou vodou, změňte svůj život.“
Bohužel neznám jméno toho chlapa, protože až v 2012 jsem si mohla říct „zázrak se stal a já už nemám chladovou alergii“, ráda bych mu řekla „děkuji, měl jste pravdu“.

Když to tenkrát napsal, pomyslela jsem si: „Do háje, on má pravdu“. Měla jsem zdarma firemní auta od 1994 a jezdila jsem všude. O víkendech jsem jezdila na výlety a procházky, ale většinu času jsem jinak byla v autě nebo v teplých místnostech, officech.

 

Další, na co jsem přišla je míra stresu. Jako korporátní top manažerka jsem byla zvyklá být úplně v pohodě i při jak jiní vyjadřovali - větší míře stresu, ale zjistila jsem, že když jsem měla více let větší stres - tlak kombinovaný v práci i doma najednou, pupence byly častější, i když jsem byla jinak v pohodě Člověk si na stres v práci zvykne, to je mu fuk, ale tělo si někdy vnitřně dělá své. Stres doma je nejhorší, to člověku fuk není a já se snažila problém řešit 6 let, než jsem dala žádost o rozvod.

 

Jak jsem se uzdravila (zatím) z chladové alergie, urtiky? Co mně pomohlo? Kombinace více věcí najednou.

Nejsem striktně na žádné dietě, ale sleduji co jím – nejčastěji si vařím doma, výrazně méně kupuji v obchodech potraviny „sračky“, snažím si hýčkat játra a slinivku.

– častěji dělím stravu na proteinovou (maso a zelenina), jím co méně bílé a celozrnné mouky, zrušila jsem průmyslové potraviny (srágory s mnoha aditivy a ve všem je cukr), nejím dováženou zeleninu ze skleníků, pěstovanou většinou jen hydroponicky, hlavně rajčata ne.

– výrazně jsem omezila pečivo bílé i celozrnné, spíš si dělám indický chapati chleba nebo špaldové pečivo, koláče, buchty

- nikdy už nekupuji Danone a levné privátní značky ochucených jogurtů a tvarohů, kupuji jen dobré, bílé, živé jogurty a míchám si je s kvalitnímu džemy z Německa nebo vlastními. Mléčné výrobky jsou dnes také plné srágor.

- nejím vůbec smažené, grilované na čoudu a uzené jen cca 2x ročně, víc ne

- nepiju alkohol, jen když je nějaká situace a chci ochutnat, tak si malinko dám

- denně musím brát Symbicort a beru Xados (výrazně pro mě lepší než Aerius)

- denně beru střídavě suplementy, Hořčík, Vápník, Zinek, Selen, Omega 3 (nejím žádné ryby od mala)

- moje teta se strejdou mi doporučili staršího, zkušeného lékaře, který věří na vakcíny vytvořené na míru každého, i já tomu věřím celý život. Bohužel většina dnešních lékařů to odmítá a raději lidem dávají pilulky. Brala jsem asi 5 let denně ráno 6 kapek vakcíny na míru, vytvořené dle alergií, objevených v mé krvi (odběr krve každého půl roku). Poslala jsem jim vždy chlupy ze psů a domácí prach, oni mi udělali kapkovou vakcínu.

 

Velká změna mého života, výrazné zmenšení míry stresu.

- v 2009 byla má pozice CEO (po 3,5 letech avíza a denně čekání kdy to přijde) zrušená a já byla venku

- rozvedla jsem se po 28 letech manželství

- přestěhovala jsem se z Prahy do lesa, čisté přírody, kde jsou teplá léta, ale tvrdší zimy, postavila si domek

- jak ten chlap řekl, začala jsem trénovat – byla jsem bez práce, bez peněz, sama, musela jsem šetřit na všem, žádné topení elektřinou, nachystat dřevo a zatopit. Ať bylo jakkoliv sněhu, musela jsem to udělat. Nejprve jsem měla pupence do 5 minut a musela jsem se jít domů ohřát. Ale díky dennímu tréningu se čas prodlužoval až do 2012, kdy mohu jít ven v tričku, když je 10°C, mohu chodit ve sněhu, když je mráz a nic se mi nestane. Také sníh jsem musela odklízet u garáže, někdy díky sněhové vánici i 3x denně – dobrý tréning.

Teplota doma je nyní 19 - 20°C v obýváku a 18 - 19°C v ložnici a já jsem v tričku s krátkými nebo dlouhými rukávy a kalhotách. Dříve jsme měli všude 23°C a když bylo 22°C, bylo mi zima.

Nemyju se studenou vodou, nenávidím to, ale myju si s ní častěji obličej, ruce. Mnohem víc chodím venku pěšky – tréning těla.

- míru stresu jsem zmenšila na akceptovatelnou míru

 

Takže moje rada pro vás je, zkuste:

- Trénujte své tělo pomalu na chlad krok za krokem. Kdykoliv se pupínky objeví, schovejte se, ale za 1-2 hodiny to opět zkuste. Neposlouchejte doktory, kteří vám radí držet se neustále v teple.

- Hýčkejte svá játra, slinivku, zlepšete své stravování, trávení, jezte co nejméně potravin z obchodů, jež obsahují plno „sraček“. Podívejte se na svou dietu podle Haye a zkuste, dělte proteiny a uhlohydráty. Nedělejte to 100% striktně, jídlo si užívejte.

- Popřemýšlejte o vašem současném životě. Je tam něco, co vás více let trápí a nemůžete to vyřešit? Pokud ano, změňte to i radikálně. Možná za to zaplatíte určitou cenu, ale ve finále vám bude líp.

- Pokud máte chladovou alergii, můžete jí v zimě zkusit zmírnit tím, že jsem si nosila placatici s horkým čajem a v mrazu jsem upíjela sem tam doušek, tím se potlačil vznik pupínků v obličeji. Make-up a ještě přepudrovaný, byl v zimě základ. Kdo pije alkohol, může mít ten.

Zastávám toto:

1 – Co tě nezabije, to tě posílí.

3. – Pevná víra v uzdravení je polovina uzdravení.

Jelikož jsem v dětství přežila fatální plicní fibrózu, vidím jí od 10 let jako dar, dala mi vysokou dávku pokory, empatie a ovlivnila smysl mého života. Jsem jiná než zdraví lidé, užívám si každý jeden den života, v pohodě řeším problémy, které jiné lidi dostanou do kolen, protože nikdy nevím, kdy se mi nemoc vrátí nebo přijde jiná.
 

Přeji vám hodně štěstí!

Pokud pomůže tento můj i hodně osobní článek byť i 1 člověku, aby se vyléčil nebo zmírnil jeho nebo její chladovou alergii, alergii na chlad, pak byl můj cíl splněn, a budu „happy“.

Když mi dáte vědět, napíšete zde do komentáře, budu ráda.

Pozn. 
V r. 2018 - stále už nemám chladovou alergii, huráá, nevrací se mrcha, už se nijak moc neomezuji ve stravě, ale nejím éčkové věci, zeleninu ze Španělska, skoro už vůbec uzeniny, méně masa, peču si své koláče a buchty, atd... - ale hlavně pořád trénuji na chlad, chodím ven v chladu, otužuji se, doma není víc jak 20°C.

how I recover from cold allergy 


Autor: Jana Yahoda
Přečteno: 2845x Komentářů: 6

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k článku - váš názor nás zajímá

 
Dobry den,dcera ma tuto alergii,je ji 14,zacala ji kolem jedenacteho roku.Od miminka jsme s ni chodili v mrazech,jeste v deseti letech mohla ven v zime v pohode.Stalo se ji vlastne,to stejne,co Vam,byli jsme u more,a po peti minutach ve vode,ji zacla byt zima,byla cela osypana.Vylezla ven,najednou nevidela,a piskalo ji v usich.Pak omdlela,a upadla do anafylaktickeho soku.Nastesti byl kousek kriz,bylo to v Bulharsku,takze rozumeli,a pichli ji adrenalin.Take nikdo neprisel na to,proc.Vsechny krevni testy,a ze jich bylo milion,jsou ok.Tak at jste v pohode,a drzte nam palce...Alena
Alena 03.01.2018 09:12
Dobry den Aleno, chladovka u tak mlade slecny je z hlediska jeji psychiky mnohem horsi nez kdyz ja ji zacala mit v cca 40 letech, nejhorsi je, kdyz se osypava oblicej a ruce. Ja ji zatim porad uz nemam, jen vyjimecne, kdyz zacnou prvni tuhe mrazy a jsem venku jen tak, na par minut mam par tecek na hrbetech dlani, ale jinak nic. Myslim, ze opravdu velky vliv ma strava, otuzovani a pak na alergie casto i psychika, zivotni styl. Kazdy alergik je ale jedinecny a musi si na svuj zpusob jak se dane alergie zbavit nebo ji zmirnit, prijit sam, neni 1 recept na vsechny. A musi vydrzet, mne to trvalo roky. Vase dcera uz si asi na dovci a delsi vylety nosi Epipen, aby se nestalo nic vazneho. I ja si ho nadale vozim do ciziny, kdyby neco a Calcium. Drzim Vam palce, at Vasi dceri take zmizi, treba i dal puberta, laska, prvni dite, to mohou zvratit, hormonalni vykyvy mohou nemoc take eliminovat. Pozor i na antikoncepci, je to dost svinstvo pro telo, i kdyz to pharma firmy propaguji v ruzovych barvach.
Jana Yahoda 03.01.2018 10:02
Mate pravdu,pero ma ted vzdy u sebe.A presne,oblicej se schovava nejhur,jinak je vse zahalene.Ale je fakt,ze takovy lijak v lete je o pusu,musi se schovat.Hlavne ji mrzi to koupani,vse je na ni studeny,pod 29 C oteka,ale nasli jsme bazen v Praze,Jedenactka,tam maji vevnitr 29,4 a to da,tak aspon tak.Je mi holky lito,ani se skolou nemuze na svp,maj ji v breznu,to je na ni zima,a ridit podle ni program nejde.Treba se to srovna....
Alena 14.01.2018 14:03
Jojo, plavani je muj oblibeny sport a presne jak rikate, pod 29°C jsem tam nemohla. Kdyz jsem byla v Australii na mori, ostatni se potapeli na koraly apod. a ja sedela na lodi, nastvala jsem se a pujcila si nejsilnejsi neopren, s rukavy i nohavicemi a mohla jsem se potapet, byla to krasa. Bazeny jsou v CR obecne studene (pro me urcite), 27°C, i ted, kdyz do nich uz muzu, uvazuji o plaveckem obleku :-). Drzim Vasi dceri palce at najde svuj zpusob a zbavi se toho. At kdyztak zkusi neco z toho co mne pomohlo.
Jana Yahoda 14.01.2018 18:30
Ahoj Jani, tak se po roce a půl ozývám. Jak jsem psala minule, dcera měla alergii na chlad. Od té doby se něco změnilo. Chtěla se líbit klukům, a tak zhubla 20 kilo (měla 80).Začla delat dlouhé procházky, změnila stravu. Tuhle zimu chodila pěšky ze školy i v nule, no bala jsem se o ní, prichazela rudá ale xizal ji bránil to cítit. Tento rok jsme se rozhodli ject k moři do Bulharska už kvůli mladší a vzduchu. Před dvěma roky jak daleko vlezla, do tobo místa otekla. Takže se jen cachtala. Tenhle rok (před týdnem) vlezla po kolena.... A nic. Další den po pupík, stále nic, začla plavat, manžel už chytal nerv. Ale naše holčička se pak s náma úplně normálně koupala, a byla vděčná za každý den na pláži. A my nadšený. No a za chvíli nás čeká zima, a já jsem zvědavá co to s ní udělá. Držte nám palce, moc bych ji to přála. Hezký večer. Alena
Alena 08.08.2019 22:54
Zdravim Vas Aleno, tak to jsou skvele zpravy! Vasi dceri to moc preju, aby se chladovky zbavila, je to pak jina kvalita zivota. Urcite hlavne at pokracuje v postupnem otuzovani, chozeni ven i v mrazech...to je podle me zaklad lecby. Dekuji za super zpravu, potesila me. Ja mela zase vloni pul rocni akci s doktory....a nakonec jsem zjistila, ze mne vadi lepek. Ted jsem na diete od prosince bez lepku a nestacim se divit, jak se mi zlepsilo cele zdravi. A videlo me tehda asi 11 doktoru a nikoho to nenapadlo. Mam podezreni, ze me vadil od detstvi, ale tehdy mi rikali, ze nejsem celiak, ale nemam jist moc mouky....tak jsem je jedla normalne. Taky zajimave, co? :-) Krasne leto Vam i Vasi dceri - Jana
Jana Yahoda 29.08.2019 14:47

Pozvánky

Zajímave weby
Jana Yahoda Osobni manazerske poradenstvi a koucink pro podnikatele a top manazery OnlinE manazerske dovednosti pro podnikatele a top manazery od Jana Yahoda